Dywan w dobrym stylu, czyli jak dopasować dywan do aranżacji wnętrza

WYCHODZĄC NAPRZECIW OCZEKIWANIOM KLIENTÓW OTWORZYLIŚMY NASZE STUDIO Z WYSELEkcjonowanymi produktami premium —ATMOSFERA © 2022

Treść

Twój dom ma wiele funkcji, co wymaga, aby jego urządzenie było ergonomiczne — tu zaczyna się rola projektanta wnętrz, który pomoże Ci w pełni wykorzystać Twoją przestrzeń.

Każdy z nas ma odmienny gust, dlatego urządzając swój dom lub mieszkanie kierujemy się wybranym stylem wnętrzarskim, dzięki czemu całość jest nie tyle funkcjonalna, co przyjemna dla oka. W takim pomieszczeniu zdecydowanie lepiej spędza się czas. Dywan jest elementem, który dodatkowo nadaje ciepła, czyni wnętrze bardziej komfortowym i przyjemnym. By jednak tak było, należy dokonać słusznego wyboru, decydując się na dywan, który idealnie będzie pasować do  danego pomieszczenia. Nie każdy bowiem sprawdzi się w każdej aranżacji. Istnieją pewne zasady, wedle których powinno dokonywać się ostatecznego wyboru. Poniżej podpowiadamy, na co powinni zwrócić uwagę posiadacze najpopularniejszych stylów wnętrzarskich. 

Dywan pasuje do każdej aranżacji, lecz każdy styl rządzi się nieco innymi prawami. Podjęcie decyzji powinno zostać poprzedzone analizą kilku istotnych czynników, takich jak chociażby wielkość pomieszczenia, jego kolorystyka, kształt, a przede wszystkim styl, w którym zostało ono urządzone. Oczywiście można wybrać także nieco bardziej odważne rozwiązanie, a mianowicie zdecydować się na dywan kontrastujący z pozostałymi elementami wyposażenia, natomiast nadal należy mieć na względzie wygląd i estetykę całego pomieszczenia.

Styl skandynawski- natura przede wszystkim

Styl skandynawski charakteryzuje się przede wszystkim minimalizmem, prostotą oraz wykorzystaniem naturalnych materiałów. Świetnie sprawdzą się w nim dywany wykonane z naturalnych włókien- wełny, bawełny, juty czy sizalu. Ponadto powinny to być dywany w jasnej, jednolitej kolorystyce, a więc beżach, bieli, szarościach bądź też dywany o prostych, geometrycznych wzorach- w delikatnych kolorach bądź z przeważającą czernią. Mile widziane są w nim również naturalne skóry oraz luźne, ręcznie tkane chodniki. Jeśli natomiast wolimy coś nieco żywszego, powinniśmy wybrać dywany z motywem roślinnym. W stylu skandynawskim często wykorzystuje się również dywan z frędzlami lub puszyste i miłe w dotyku dywany shaggy.

Styl industrialny- proste, geometryczne wzory na pierwszym planie

Styl loftowy jest niezwykle popularny i lubiany. W jego założeniu wnętrza są proste, surowe i minimalistyczne, natomiast dzięki utrzymaniu ich w jasnej tonacji, nadal pozostają miłe i przytulne. Dywany najlepiej wpisujące się w tą aranżację to przede wszystkim dywany w stonowanych kolorach- bieli, beżach, szarościach oraz dywany w geometryczne wzory, jednak nadal utrzymane w tej kolorystyce. Jeśli natomiast chcemy wprowadzić do danego pomieszczenia nieco więcej koloru, wówczas należy postawić na dywan z wyraźnym akcentem kolorystycznym, na przykład dywan z elementami złotymi, miedzianymi czy czerwonymi. Dobrym rozwiązaniem będą tu także dywany z graficznymi nadrukami, jak chociażby przetarty wzór perskiego dywanu, stylizowany na stary. Nowością są również nowoczesne dywany, w których runo strzyżone jest na różne wysokości.

Styl prowansalski- jasne i delikatne kolory

Wnętrze w stylu prowansalskim jest niezwykle urokliwe i przyjemne. Rządzą w nim jasne, delikatne kolory i miłe, najlepiej naturalne tkaniny. Jest więc tu sporo beżu, bieli, pastelowego różu i koloru ecru. Dywany utrzymane są właśnie w takiej kolorystyce. Mogą posiadać delikatne, kwieciste wzory lub paski. Z racji tego, iż jest to styl niezwykle zbliżonego do natury, doskonale sprawdzą się w nim dywany z naturalnych włókien, a więc wełny, bawełny, jedwabiu, wełny, sizalu czy juty.

Styl klasyczny- harmonijne wzory

Styl klasyczny to ponadczasowe rozwiązanie, które nadal chętnie wykorzystywane jest w aranżacji wnętrz. Najlepiej sprawdzają się w nim tradycyjne wzory- rządzą tu perskie dywany, marokańskie wzory oraz motywy art deco. Należy jednak pamiętać, by dywan współgrał z pozostałymi elementami wyposażenia pomieszczenia, takimi jak meble i ściany- podstawą powinna być tu jedna, stonowana barwa wiodąca, natomiast nieco ekstrawagancji nadadzą rozmaite wzory.

Urządzając swoje wnętrza w wybranym stylu pamiętajmy, że dywan pełni nie tylko rolę użytkową, chroniąc nasze stopy przed chłodem oraz ocieplając całe pomieszczenie ale także rolę dekoracyjną, gdyż jest jednym z najbardziej widocznych elementów wystroju. Warto więc poświęcić chwilę i wybrać taki dywan, który będzie doskonale współgrał z całością.

Pozostałe wpisy ⎼

Najmodniejsze wnętrza 2022 roku- poznaj aktualne trendy

Podobnie jak w modzie, tak i w aranżacjach wnętrz, co roku nieco zmieniają się trendy. I choć w domu czy […]

ARTYKUŁY
ATMOSFERA - ZAŁOGA

Twój dom ma wiele funkcji, co wymaga, aby jego urządzenie było ergonomiczne — tu zaczyna się rola projektanta wnętrz, który pomoże Ci w pełni wykorzystać Twoją przestrzeń.